iLOQ online-system — Net Bridge og dørmoduler
iLOQ online-system gør et iLOQ-anlæg online, så adgange og nøgler kan styres på afstand og i realtid — uden at køre ud til hver dør. Det bygges op af en Net Bridge og dørmoduler.
Funktioner
- Fjernstyring: administrer låse og nøgler i iLOQ Manager uden at besøge stedet
- Net Bridge (N500): systemets centrale enhed — forbinder iLOQ Cloud med dørmoduler og læsere via LAN eller PoE
- Online dørmodul (N502): styrer op til to læsere og to cylindre pr. dør; kan også styre eldøre, elevatorer og bomme
- 4G standalone dørmodul (N501): gør en enkelt dør online via mobilnetværk — uden kabling til Net Bridge
- Offline dørmodul (N503): virker uafhængigt uden cloud-forbindelse
- I/O-modul (N507): relæstyring af eksterne enheder (fx eldøre, automatik, alarm)
- Realtidslog og øjeblikkelig spærring af nøgler
Specifikationer
- System
- iLOQ 5-serie online
- Net Bridge (N500)
- LAN til iLOQ Cloud, RS-485-bus, strøm via DC eller PoE/PoE+, installeres i teknikrum
- N502 online dørmodul
- op til 2 læsere + 2 cylindre pr. dør
- N501
- 4G standalone dørmodul
- N503
- offline dørmodul (uden cloud)
- N507
- online I/O-modul (relæ)
- Administration
- iLOQ Manager + iLOQ Cloud
Styr adgangen på afstand — i realtid
Et iLOQ online-system består af en Net Bridge og et eller flere dørmoduler. Tænk på Net Bridge (N500) som systemets hjerne: den sidder i et teknikrum og binder anlægget sammen med iLOQ Cloud, så en administrator kan styre låse og nøgler på afstand i iLOQ Manager. Dørmodulerne sidder ude ved dørene og styrer det, der er monteret der — cylindre, læsere, eldøre, elslutblik og lignende. Skal kun en enkelt dør online, kan et 4G standalone dørmodul (N501) klare det via mobilnetværket, mens et offline dørmodul (N503) kan bruges uden cloud-forbindelse. Et I/O-modul (N507) udvider systemet med relæstyring af eksterne enheder.
Installation af iLOQ online-system i København og omegn
Vi rådgiver om, leverer og sætter iLOQ online-system op i hele København og omegn — Net Bridge, dørmoduler og læsere bundet sammen med jeres iLOQ-anlæg. Skal I gøre et eksisterende iLOQ-system online eller bygge et nyt op, planlægger vi løsningen med jer og hjælper med programmeringen, så adgangen kan styres på afstand fra dag ét.
Mejlshede er en familiedrevet låsesmed med rod på Nørrebro siden 1964 og mere end 60 års erfaring. Vi uddanner selv vores låsesmede, er ISO 9001-certificerede og har døgnvagt — så du altid har en uddannet fagmand i røret, også når det haster. Ring eller skriv, så rykker vi hurtigt ud.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad gør et iLOQ online-system?
Det gør anlægget online, så adgange og nøgler kan styres på afstand i realtid — spærre en nøgle, give ny adgang eller se en log — uden at køre ud til døren.
Hvad er Net Bridge?
Net Bridge (N500) er systemets centrale enhed, der forbinder dørmodulerne med iLOQ Cloud via netværket.
Skal alle døre kables til Net Bridge?
Nej — en enkelt dør kan gøres online med et 4G standalone dørmodul (N501), og der findes også et offline dørmodul (N503) uden cloud-forbindelse.
Skal du bruge denne vare?
Vi rådgiver, leverer og monterer. Ring eller skriv, så finder vi den rigtige løsning til dig.



